Vzdelávaj sa o klimatickej zmene a jej riešeniach

Vzdelávanie je kľúčové pre podporu klimatických opatrení. Pomáha nám pochopiť a riešiť dôsledky klimatickej krízy, pričom získavame vedomosti, zručnosti, hodnoty a postoje potrebné na to, aby sme mohli robiť zmeny.

Klimatická akadémia je polročný vzdelávací program pre aktívnych ľudí, ktorí chcú vo svojom regióne prispieť k riešeniu klimatickej krízy. Jej účastníci a účastníčky získajú informácie a zručnosti pre úspešné a efektívne vedenie regionálnych klimatických kampaní. Podpora a povzbudenie smeruje k tomu, aby kampane realizovali v miestnej skupine. Výsledkom celého programu je premyslená a naplánovaná vlastná lokálna kampaň na ochranu klímy, vrátane stratégie a akčného plánu.

Po celú dobu (na jednotlivých osobných stretnutiach, online, aj v medzičase) budete o vašej pripravovanej kampani spoločne diskutovať s účastníkmi, organizátormi aj lektormi. Budete priebežne predstavovať vašu prácu, získavať spätnú väzbu a vaše predstavy o kampani postupne spresňovať.

V rámci klimatickej akadémie sa stretnete s množstvom zaujímavých lektorov, špičkových odborníkov, aj ľuďmi, ktorí s vami budú zdieľať svoje skúsenosti.

Knihy o klimatickej kríze

Neobývateľná Zem. Život po oteplení

Neobývateľná Zem | Život po oteplení
Wallace-Wells David

Je to horšie, oveľa horšie, ako si myslíte. Pomalosť zmeny klímy je rozprávka, zrejme rovnako zhubná ako tá, podľa ktorej sa klíma vôbec nemení.

Naša (klimatická) zmena

Naša (klimatická) zmena
Jakub Filo

Ešte dnes máme šancu ju ovplyvniť, ale nesmieme strácať čas. Čo mám urobiť? Ako sa mám zapojiť? Ako môžem pomôcť pri riešení klimatickej krízy? Tieto otázky trápia mnohých, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť života na zemi a odpovede na ne hľadá práve kniha Naša (klimatická) zmena.

Šesť stupňov - Posledné varovanie

Šesť stupňov: Posledné varovanie
Lynas Mark

Keď pred trinástimi rokmi Mark Lynas napísal prvú knihu na tému, čo nás čaká pri globálnom oteplení od jedného po šesť stupňov, netušil, že mnohé predpovede, ktoré sa mali odohrať do polovice nášho storočia, sa naplnia v priebehu dekády. Aj preto namiesto aktualizovanej verzie napísal úplne novú knihu, ktorá dokazuje, že pri súčasnom stave klímy je poctivým postojom byť alarmistom.

Doba horúca
Eriksen Thomas Hylland

Eriksen ponúka priekopnícky pohľad na problémy antropocénu, skúma problémy životného prostredia, ekonomiky a identity antropologickou optikou. Na podklade etnografických výskumov interpretuje vzťahy medzi lokálnymi udalosťami a globálnymi procesmi, ktoré neustále vznikajú v dôsledku ľudskej činnosti, a naopak.

Strácame zem

Strácame Zem | Nedávna história
Rich Nathaniel

V osemdesiatych rokoch nastala výnimočná situácia, keď politici, veľké priemyselné firmy a aktivisti začali spolupracovať na riešení klimatickej krízy. Strácame Zem je príbeh o tom, ako zlyhali.

Budúcnosť, ktorú si vyberieme. Ako prežiť klimatickú krízu

Budúcnosť, ktorú si vyberieme
Figueres Christiana, Rivett-Carnac Tom

Klimatická zmena je bez diskusie najnaliehavejší a najzávažnejší problém, s akým sa kedy ľudstvo stretlo. Náš prístup k nemu v nasledujúcich tridsiatich rokoch určí, v akom svete budeme žiť a aký ho odovzdáme našim deťom a ich deťom.

Podcasty

Pri klimatickej zmene každý z nás bude musieť skôr alebo neskôr vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Pre každého to bude znamenať niečo iné. Napokon ale, v istom momente, sa každý z nás bude musieť stať človekom, ktorý túto tému rieši. Preto je dôležité rozprávať sa o nej. Nechceme vás strašiť tým, že už včera bolo neskoro. Našim cieľom nie je, aby ste z nás dostali klimatickú úzkosť. Chceme vám prinášať fakty, najnovšie informácie a kontexty a na konci aj možné rozriešenia.
 

Podcast 2050 má za cíl komunikovat o otázkách spojených se změnou klimatu věcně a konstruktivně a opírat se přitom o data a dosavadní vědecké poznatky. Nečekejte proto úhel pohledu, který je jednoduchý a černobílý. Zatímco v některých krocích k udržitelné budoucnosti má lidstvo už dnes jasno a stačí je jen realizovat, jinde ještě nevíme.

 

Pojmom „čierna labuť“ označujeme fakt, že aj to, čo sa najprv javí ako nemožné alebo neexistujúce, sa môže stať skutočnosťou. V :Popo_FM vám preto každý pondelok po 15:00 prostredníctvom rubriky Čierna labuť_FM prinášame nové pohľady, neznáme témy aj neobvyklé názory. Rubrika Čierna labuť_FM vzniká v spolupráci s CEEV Živica. 

 
Přestože se lidstvo globálně snaží o snižování emisí skleníkových plynů a uzavírá k tomuto účelu různé dohody, za posledních třicet let k žádnému globálnímu snížení nedošlo, upozorňuje klimatolog Radim Tolasz: „Lidstvo ročně vyprodukovává neuvěřitelných 60 gigatun skleníkových plynů. To je za posledních deset let nárůst o dvanáct procent.“
 

Médiá

Pravidelné a aktuálne správy, reportáže a výsledky vedeckých štúdií, ktoré sa týkajú klimatickej zmeny môžete sledovať napríklad na stránkach ČT24, RTVSSME, Aktuality.sk alebo Denníka N. Ak viete po anglicky, určite sa oplatí sledovať aj The New York Times alebo The Guardian.

Ak nerád čítaš, môžeš si pozrieť reláciu EKO ďalej, špeciálny diel talks show o vede Experiment alebo klimatický Ťažký Týždeň. Pre mladšie publikum je tu diel animovanej relácie Chochmesovci a seriál Jakub a Flip.

V SME bola o klimatickej zmene publikovaná aj zaujímavá séria dlhších článkov, ktoré sú zdarma prístupné na týchto odkazoch:

Body, z ktorých niet návratu, sa nebezpečne blížia

Je to akoby sme si v garáži pustili motor a ešte aj pridávame plyn

Horúčka, s ktorou nič nerobíme, povedie ku kolapsu

Klimatická kríza a Slovensko. Budeme v kríze tí šťastnejší? Zabudnite

Keď si uvedomíme, že sa nám to vymklo z rúk, bude už neskoro

Náš najlepší možný svet už nepočíta s návratom do normálu

V súvislosti s klimatickou zmenou nesmieme zabudnúť ani na psychické zdravie. V slovenčine odporúčame Instagramový profil Psycho za klímu a v angličtine stránku Climate Psychology Alliance.